Ako nájsť vhodné internetové pripojenie

Autor: Roman Vavro | 1.12.2017 o 8:34 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  1125x

Blížia sa sviatky a zároveň aj mnohým z vás sa končí zmluvná viazanosť u telekomunikačného operátora. Ak uvažujete o uzavretí zmluvy o poskytovaní prístupu k internetu, tak zbystrite pozornosť, nasledujúce riadky sú určené vám.

Neradi dlho čítate? Nevadí, informácie sú k dispozícii aj v podobe krátkeho videa.

 

Mobilné pripojenie k internetu

     V prípade mobilného pripojenia môžu byť pre vás užitočné skúsenosti používateľov, ktoré sú bezplatne dostupné vo forme výsledkov meraní. Nájdete ich na webovej stránke www.meracinternetu.sk

     Na mape Slovenska vyhľadáte miesta, kde sa často pohybujete, napr. v okolí svojho domu, práce alebo školy, víkendovej chaty a na cestách k nim. Uvidíte tam farebné body. Po kliknutí na farebný bod sa otvoria skúsenosti používateľov internetového pripojenia vo forme výsledkov meraní v sieťach operátorov. Výsledky sú anonymné, t.j. neviete, kto ich konkrétne urobil, ale viete napr. v ktorom čase, na akom mieste a v ktorej sieti ktorého operátora boli namerané. K dispozícii je množstvo zaujímavých informácií, ale bežného používateľa najviac zaujmú informácie o dosiahnutej rýchlosti sťahovania dát, odosielania dát a odozvy (ping). Pre tých, ktorým namerané čísla veľa nehovoria je k dispozícii farebné vyjadrenie, podobne ako na semafore, t.j. zelená, žltá a červená.

     Na tomto webe je dostupná aj aplikácia, prostredníctvom ktorej môžete komplexne otestovať vaše internetové pripojenie. Aj výsledky vašich testov sa následne zobrazia na mape a môžu pomôcť vám aj ďalším záujemcom o internetové pripojenie v orientácii. Čím viac testov používatelia urobia, tým cennejšie informácie bude poskytovať táto webová stránka.

Skúsenosti používateľov vo forme výsledkov meraní. Skúsenosti používateľov vo forme výsledkov meraní. (Zdroj: www.meracinternetu.sk)

Ak hľadáte do domácnosti pevné pripojenie k internetu

zrejme si spomeniete na veľkých telekomunikačných operátorov, v lepšom prípade poznáte aj niektorého z lokálnych poskytovateľov. Možno sa poradíte aj s priateľmi, rodinou a skúsite šťastie aj na internete. Takto sa pustíte do hľadania s neistým výsledkom, lebo na Slovensku v súčasnosti poskytuje pevné pripojenie k internetu až cca 800 subjektov a väčšina z nich pôsobí len lokálne alebo regionálne. Na šťastie je tu jedna šikovná pomôcka, ktorá vám ušetrí čas.

     Možnosti pevného internetového pripojenia pre domácnosť nájdete na webovej stránke www.porovnavacinternetu.sk, ktorá vyhľadá všetky dostupné ponuky na vami zadanej adrese. Je to nezávislá a nekomerčná internetová aplikácia, ktorú pre širokú verejnosť pripravil Úrad pre reguláciou elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) v spolupráci s telekomunikačnými operátormi a neziskovou organizáciou. Používanie je bezplatné a jednoduché. Stačí zadať obec (mesto) a adresu, na ktorej potrebujete zriadiť internetové pripojenie a aplikácia následne zobrazí kompletnú ponuku operátorov dostupných na tejto adrese. Ponuky zoradí od najnižšej priemernej mesačnej platby. Ak chcete niektoré ponuky bližšie preskúmať, tak si ich môžete zoradiť vedľa seba a porovnávať. Pre zahraničných študentov, manažérov a zamestnancov je k dispozícii anglická verzia aplikácie. Pre najväčšiu jazykovú menšinu na Slovensku je k dispozícii zjednodušená maďarská verzia.

     Či je vo vašom prípade skutočne možné zriadiť si takúto službu alebo to z technických dôvodom momentálne nie je možné, si následne môžete overiť u operátora, ktorý službu poskytuje.

Vyhľadá všetky dostupné ponuky pre domácnosť na vami zadanej adrese.Vyhľadá všetky dostupné ponuky pre domácnosť na vami zadanej adrese. (Zdroj: www.porovnavacinternetu.sk/)

Čo dodať na záver?

     Ak vás ponuka niektorého z operátorov zaujala, tak zmluvu neuzatvárajte unáhlene. Dôkladne sa oboznámte s jej podmienkami, predídete tak zbytočným problémom. Nekonajte pod tlakom. Ak nemáte dostatok času, uzavretie zmluvy radšej odložte. Podmienky a cenník si dôkladne preštudujte. Prípadné nejasnosti si je potrebné vyjasniť si pred uzavretím zmluvy. Neskoršie tvrdenia, že ste o niečom nevedeli alebo s niečím nesúhlasili operátor zrejme nebude brať do úvahy. Ak by ste nesúhlasili s podmienkami zmluvy, tak operátor má zákonné právo neuzavrieť s vami zmluvu. Podpisom zmluvy dávate najavo, že ste oboznámení s podmienkami a že s nimi súhlasíte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?