reklama

Rádiostanice ako dobrý pomocník na cestách a dovolenke

Boli ste už v tento rok na letnej dovolenke? Chystáte sa k „slovenskému moru“ alebo do hôr? Ak áno, tak práve pre vás môžu byť užitočné nasledujúce riadky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Ak sa chystáte na dovolenku k „slovenskému moru“ do Chorvátska alebo na sever Talianska, tak s najväčšou pravdepodobnosťou plánujete ísť autom. Ak pôjdete širšia rodina alebo partia priateľov s viacerými autami, tak okrem plánovania cesty, aktualizácie navigácie, kontroly auta, povinnej výbavy a pod. budete riešiť aj komunikáciu medzi autami. Áno, aj vďaka regulácii klesli ceny služieb poskytovaných v roamingu v niektorých prípadoch na výšku domácich cien, ale komunikácia nie je len o cenách za poskytnuté služby. V prípadoch, keď potrebujete nadviazať spojenie čo najrýchlejšie sú vhodnejším riešením rádiostanice. Rádiostanice rovnako dobre poslúžia na miestach bez pokrytia signálom, resp. pri výpadkoch siete mobilného operátora.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rádiostanice, ale aké?

 Medzi kamionistami sú desaťročia obľúbené občianske rádiostanice známe pod skratkou CB, ktorá vychádza z anglického názvu Citizens band, čo je v preklade občianske pásmo. Áno, sú to tie rádiostanice, ktoré používajú kamionisti v rôznych zahraničných akčných filmoch. Okrem kamionistov ich často používajú napr. aj motoristi z Poľska, Rakúska a pod. V predaji sú okrem vozidlových aj ručné rádiostanice. K vozidlovým rádiostaniciam sa pripájajú externé antény. Podobné antény môžete spozorovať na strechách taxíkov. Výhodou a zároveň aj nevýhodou týchto rádiostaníc je možnosť nadviazať spojenie na relatívne veľkú vzdialenosť. Táto výhoda sa mení na nevýhodu, keď rádiostanice používate na komunikáciu medzi autami pri ceste na dovolenku a vplyvom zmien podmienok šírenia elektromagnetických vĺn sa toto frekvenčné pásmo (27 MHz) zaplní silnými signálmi rôznych prevádzkovateľov rádiostaníc, ktorí sú vzdialení stovky kilometrov a svojim vysielaním chtiac-nechtiac rušia vašu komunikáciu. Naopak tieto možnosti nadväzovania spojení na relatívne veľké vzdialenosti môžu zaujať niekoho natoľko, že neskôr absolvuje skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti na Regulačnom úrade a požiada o rádioamatérske povolenie. Týmto sa mu otvoria nové a omnoho širšie možnosti komunikácie, ale to už je iná téma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Na turistiku a šport sú vhodné ručné rádiostanice. Ručné občianske rádiostanice sú pomerne veľké, aj preto sa v posledných rokoch tešia popularite rádiostanice PMR 446. Rádiostanice PMR 446 bývajú v porovnaní s občianskymi rádiostanicami menšie a ľahšie. Sú cenovo dostupné a je ich možné kúpiť v obchodoch s elektronikou. Na trhu sú v ponuke rádiostanice od rôznych výrobcov. Líšia sa nielen dizajnom, ale aj možnosťami napájania a príslušenstvom. Niektoré rádiostanice umožňujú mať pri vysielaní voľné ruky, čo sa pri turistike a športe môže hodiť. Zjednodušene môžeme povedať, že podstata je v tom, že keď ste ticho, tak rádiostanice je prepnutá na príjem a keď začnete hovoriť, tak sa automaticky prepne na vysielanie. Výrobcovia v manuáloch uvádzajú „dosah“ 3 – 5 km, v závislosti od terénnych prekážok. Tieto rádiostanice sa v posledných rokoch často používajú aj pri cestách autom. PMR rádiostanice sme s priateľmi pred pár rokmi úspešne použili počas cesty do Talianska. Rádiostanice nám vtedy dobre poslúžili. Blížiacou sa hranicou Rakúska s Talianskom hustla prevádzka nielen na ceste, ale aj na tomto frekvenčnom pásme 446 MHz. Niekedy bolo nutné počkať, pokiaľ sa nakrátko odmlčia komunikujúci cestovatelia a v tejto pauze rýchlo povedať priateľom, na ktorý voľný kanál sa majú preladiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Pri hustejšej rádiovej prevádzke, podobne ako pri hustej dopravnej premávke, je potrebné byť k ostaným ohľaduplný. Takto predídete zbytočným kolíziám. Rádioamatéri sa riadia pravidlami, ktoré je vhodné si osvojiť aj pri používaní akýchkoľvek rádiostaníc. Pri vysielaní nereprezentujete len sami seba, ale aj krajinu, z ktorej pochádzate. Predpokladám, že každý z nás chce, aby nás ostaní vnímali, ako šikovných, inteligentných a slušných ľudí.

Zhrniem len tie najdôležitejšie pravidlá:

1. Berte vždy do úvahy, že na frekvenčnom pásme nie ste sami.

2. Nerušte a nevstupujte do prebiehajúcej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Pred začatím vysielania sa najskôr presvedčte počúvaním, či je navolený kanál voľný. Môže sa stať, že budete počuť len jednu z komunikujúcich strán a vysielaním by ste jej spôsobili rušenie. Ak sa tak náhodou stane, tak sa ospravedlňte a prelaďte sa na iný voľný kanál.

4. Pri komunikácii, podobne ako pri osobnom rozhovore, nepoužívajte neslušné alebo vulgárne výrazy.

Podmienky používania CB a PMR rádiostaníc

 Okrem vyššie popísaných pravidiel, sú tu ešte zákonmi stanovené podmienky používania rádiostaníc. Porušením zákonom stanovených podmienok sa vystavíte riziku, že dostanete pokutu a v niektorých prípadoch vám oprávnené orgány môžu odobrať rádiostanice. V prípade občianskych rádiostaníc a rádiostaníc PMR 446 Slovenská republika a okolité krajiny implementovali medzinárodné rozhodnutia, ktoré určujú podmienky používania frekvencií používaním daných rádiostaníc. Zjednodušene sa dá povedať, že doma aj v zahraničí platia rovnaké podmienky. Pre tých, koho bližšie zaujímajú tieto podmienky, tak ich nájde na webovom sídle Regulačného úradu v sekcii „Všeobecné povolenia“.

 V zásade je potrebné poznať len základné veci. Tieto rádiostanice nemusíte nikde nahlasovať, ani platiť za používanie frekvencií. Ako zistíte, že rádiostanice spĺňajú stanovené podmienky a môžete ich používať? Je to v podstate jednoduché. Pred kúpou občianskych alebo PMR 446 rádiostaníc sa presvedčte, že súčasťou predávaných rádiostaníc je vyhlásenie výrobcu o zhode. Je to písomné vyhlásenie, ktorým výrobca deklaruje, že technické parametre rádiostanice sa zhodujú s požiadavkami, ktoré sú na ňu kladené. Rádiostanice sú označené znakom zhody „CE“. Takéto rádiostanice sa považujú za povolené. Na internete sa objavujú rôzne návody na „vylepšenie“ rádiostaníc alebo antén. Okrem straty záruky a hrozby poškodenia rádiostanice môžete takýmto spôsobom porušiť zákon. Ak nechcete nechtiac urobiť z povolených nepovolené rádiostanice, tak nerobte na rádiostaniciach akékoľvek elektrické alebo mechanické úpravy, ktoré by mohli zmeniť ich technické vlastnosti zaručené výrobcom. Je to zakázané. Ďalej je zakázané pripájať k nim externé zosilňovače alebo zariadenia, ktoré ovplyvnia ich základné technické vlastnosti.

Pokiaľ ste sa aj vy rozhodli používať rádiostanice, tak vám prajem správny výber rádiostaníc a nerušený príjem.

Roman Vavro

Roman Vavro

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  20x

Telekomunikačný analytik, bývalý hovorca Regulačného úradu, v minulosti Telekomunikačného úradu SR. Pôvodným vzdelaním a zamestnaním elektrotechnik, neskôr manažér, novinár a fotograf. Vo voľnom čase sa venuje rádioamatérskemu vysielaniu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu