„Padajúce hviezdy“ nie sú len veľkolepé vesmírne divadlo

Autor: Roman Vavro | 10.8.2016 o 17:43 | Karma článku: 1,44 | Prečítané:  580x

Ak ste hvezdári, fotografi, romantici alebo len chcete zažiť niečo zaujímavé, tak počas týchto nocí upriamite pozornosť na oblohu. Ak bude počasie priať, tak zažijete veľkolepé vesmírne divadlo v podobe „padajúcich hviezd“.

      V čase okolo svätého Vavrinca nastáva maximum činnosti meteorického roja Perzeidy, ktorý tiež volajú slzy svätého Vavrinca. Svätý Vavrinec bol jedným z diakonov, ktorých dal umučiť rímsky cisár Valerián. Katolíci po jeho smrti verili, že Perzeidy sú ohnivé slzy tohto mučeníka. Perzeidy sú rýchle a jasné meteory. Roj je veľmi obľúbený aj z dôvodu vysokej frekvencie meteorov za hodinu, navyše sa tak deje uprostred leta. Na tento jav sa tešia aj rádioamatéri, ktorí ho využívajú na nadviazanie rádioamatérskych spojení. Spojenie odrazom od ionizovaných stôp meteorov je, vzhľadom na relatívne krátky čas trvania odrazu, špecifický spôsob nadväzovania rádioamatérskych spojení. Rádioamatéri ho volajú aj korením práce na VKV. Využíva sa najmä frekvenčné pásmo 144 MHz, kde je takto možné nadviazať spojenia obvykle v okruhu 1200 – 2000 km. V minulosti rádioamatéri používali pri tomto druhu rádioamatérskej prevádzky rýchlu telegrafiu a komunikáciu nahrávali. Dnes sa používajú počítače. Počas meteorického roja na nadviazanie rádioamatérskeho spojenia postačuje aj jednoduchá výbava – 4-el. smerová anténa a výkon 20 W.

Kto sú rádioamatéri a ako sa stať rádioamatérom?

     Budúci rádioamatér musí úspešne zvládnuť skúšky osobitnej odbornej spôsobilosti pred komisiou Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) a následne požiadať o povolenie, ktoré vydáva RÚ. Rádioamatéri môžu vysielať len na frekvenčných pásmach, ktoré sú určené pre rádioamatérov. Rádioamatérskemu vysielaniu sa venuje viacero známych osobností. Ešte ste osobne nehovorili s kráľom? Niektorí rádioamatéri áno. Rádioamatérskemu vysielaniu sa v minulosti venovali aj králi, napr. jordánsky kráľ Husajn a španielsky kráľ Juan Carlos. Rádioamatérskemu vysielaniu sa venujú aj kozmonauti, a tak rádioamatéri môžu nadviazať rádioamatérske spojenie s kozmonautmi napr. z medzinárodnej kozmickej stanice ISS. Medzi rádioamatérmi sú tiež vedci, lekári, pedagógovia, politici... Zaujala vás táto téma? K téme rádioamatérskeho vysielania sa v neskorších príspevkoch ešte vrátim.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?